Biblioteka wiedzy

Otyli żyją krócej

11/08/2022

Brak komentarzy

Czym właściwie jest otyłość? Mogłoby się wydawać, że każdy wie, czym jest otyłość. W przeciwieństwie do wielu innych chorób, jest to choroba, którą  po prostu widać. Według danych WHO na świecie żyje ponad 522 mln…

Miażdżyca tętnic prowadzi do udaru mózgu

10/08/2021

Brak komentarzy

Miażdżyca tętnic szyjnych, a właściwie dogłowowych (poza tętnicami szyjnymi, również tętnice kręgowe prowadzą krew do ważnych życiowo części mózgu odpowiedzialnych między innymi za pracę serca czy oddech), dotyczy około 20% osób z…

Leczmy nadciśnienie tętnicze, aby uchronić się przed demencją

10/08/2021

Brak komentarzy

Czym jest otępienie? Otępienie inaczej nazywane demencją jest to zespół objawów zaburzeń funkcji poznawczych i zachowania, który powoduje, że osoba dotknięta chorobą nie radzi sobie z wykonywaniem czynności dnia codziennego. Prawdopodobieństwo zachorowania…

Jak leczyć ryzyko

29/12/2019

Brak komentarzy

Ryzyko udaru – co to właściwie oznacza? Klasyczne podejście do naszego zdrowia jest takie, że kiedy czujemy się źle, jesteśmy w jakimś sensie niesprawni lub zauważamy niepokojące objawy, wówczas wybieramy się po…

Motywacja do zmian w kierunku profilaktyki udaru mózgu

26/11/2019

2 komentarze

Do zdrowia gotowi – start! Motywacja to wewnętrzna siła, która pomaga podjąć działanie, a także w nim wytrwać. Zazwyczaj rozróżnia się motywację zewnętrzną i wewnętrzną. Czy każda z nich jest tak samo…

Niebezpieczny sen – czy dotyczy też Ciebie?

04/11/2019

Jeden komentarz

Każdego roku z powodu udaru mózgu w Polsce umiera około 30 tysięcy osób. Udar (po chorobach serca i nowotworach) jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci oraz główną przyczyna trwałej niepełnosprawności osób…

TIA – ostatnie ostrzeżenie

16/09/2019

Jeden komentarz

Człowiek to najbardziej zadziwiająca istota jaka kiedykolwiek istniała na Ziemi. Wymyśliliśmy koło, zawładnęliśmy ogniem,  zbudowaliśmy piramidy, a także wysłaliśmy rakietę na księżyc. Nie jesteśmy największymi istotami na tej planecie, nie mamy największych…

Cukier – paliwo, czy trucizna?

08/09/2019

Brak komentarzy

Cukier – paliwo czy trucizna? Cukier – każdy wie jak smakuje, ale co to właściwie jest? Cukier to związek chemiczny z grupy węglowodanów, czyli substancji zbudowanych z atomów węgla i wody. Atomy…

Stres

30/08/2018

Brak komentarzy

Stres sprzyja udarowi niedokrwiennemu mózgu na wiele sposobów. Utrzymujący się zbyt długo lub zbyt silny stres powoduje skurcz tętnic, podnosi poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Sprzyja to rozwojowi miażdżycy i choroby…

Ruszaj się dla mózgu

30/08/2018

Brak komentarzy

Badania naukowe dowodzą, że u osób, które regularnie ćwiczą kilka razy w tygodniu, istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu. Do aktywności ruchowej możemy jednak tylko taką aktywność, która przyśpiesza oddech i…

Kategorie artykułów