Zwracaj uwagę na kołatanie serca

30/08/2018

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca. Polega na nieregularnej i nieefektywnej pracy przedsionków serca, w wyniku czego w sercu mogą powstawać skrzepliny krwi. Skrzeplina taka może dostać się do mózgu, zatkać naczynie i w ten sposób spowodować udar mózgu. Najczęstszym objawem migotania przedsionków jest odczucie kołatania, łomotania serca, przyspieszone lub galopujące bicie serca. Osoby chore często skarżą się również na duszność, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, łatwe męczenie. Migotanie przedsionków może jednak przebiegać także bezobjawowo.

Jedynym pewnym sposobem rozpoznania migotania przedsionków jest zarejestrowanie arytmii w badaniu EKG.

Migotanie przedsionków występuje u 1 na 4 osoby w wieku 40 lat i jest przyczyną 15-20% udarów mózgu.

Jeśli masz już zdiagnozowane migotanie przedsionków

Aby zmniejszyć ryzyko udaru mózgu spowodowanego migotaniem przedsionków, zaleca się przyjmowanie leków, które zmniejszają krzepnięcie krwi. Takie leczenie musi odbywać się ściśle według wskazówek lekarza. Przyjmuj regularnie leki i wykonuj badania krzepnięcia krwi (jeśli są zalecane przez lekarza). Nawet jeden dzień przerwy w zażywaniu niektórych leków może doprowadzić do udaru mózgu.

 

PAMIETAJ! Ryzyko udaru mózgu jest 5-krotnie większe u osoby z migotaniem przedsionków niż u osoby zdrowej dlatego tak ważne jest, by choroba ta została jak najszybciej zdiagnozowana. Wcześniejsze rozpoczęcie leczenia daje szanse na uniknięcie udaru.

PAMIĘTAJ! Koniecznie zgłoś się do swojego lekarza, jeśli zauważysz u siebie kołatania serca, przyspieszone bicie serca, duszność, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy lub łatwe męczenie.

PAMIĘTAJ jak nazywa się lek, który stosujesz na zmniejszenie krzepliwości krwi. Ta informacja może zaważyć o Twoim leczeniu, jeśli znajdziesz się w szpitalu z jakiegokolwiek powodu.

Udostępnij na:


Pozostałe artykuły

Otyli żyją krócej

11/08/2022

0 komentarzy

Miażdżyca tętnic prowadzi do udaru mózgu

10/08/2021

0 komentarzy

Leczmy nadciśnienie tętnicze, aby uchronić się przed demencją

10/08/2021

0 komentarzy