Z badań profilaktycznych w ramach programu może skorzystać każda osoba w wieku 40-65 lat. W szczególności osoby z grup ryzyka wystąpienia udaru mózgu, tj. palące papierosy, nadużywające alkoholu oraz osoby z otyłością brzuszną, lub osoby, u których stwierdzono: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, migotanie przedsionków, bezobjawowe zwężenie tętnic szyjnych lub zaburzenia gospodarki lipidowej.

Aby skorzystać z programu „Pomyśl o mózgu – projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych” należy zgłosić się do lekarza POZ, który współpracuje z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym m. Jana Pawła II. Lista placówek prowadzących badania przesiewowe znajduje się na stronie Placówki POZ. Program realizowany jest na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

 

Ile to kosztuje?

Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na Program profilaktyki chorób naczyń mózgowych około 15 mln złotych uzyskane z Unii Europejskiej. W związku z tym badania profilaktyczne wykonywane są nieodpłatnie.

 

Jakie badania wykonujemy?

Udar mózgu jest chorobą, która może mieć wiele różnych przyczyn, dlatego nie ma jednej prostego sposobu, dzięki któremu można uniknąć udaru. Nie sposób także każdego człowieka przebadać na wszystkie możliwe sposoby. W związku z tym aktywności profilaktyczne zaczynamy od określenia czynników ryzyka udaru indywidualnie u każdej osoby. Zakres kolejnych badań diagnostycznych ustalany jest przez lekarza POZ w zależności od ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Jeżeli ryzyko to jest wysokie wówczas lekarz rodzinny może zalecić szczegółowe badania z krwi lub skierować na specjalistyczne badania, które wykonywane są w Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym m. Jana Pawła II w Krakowie.

 

Nie tylko badania

Tak na prawdę, to nie badania uchronią Cię przed udarem lecz Ty sam. Co zatem możesz zrobić aby uniknąć udaru? Odwiedź swojego lekarza rodzinnego, który najlepiej poradzi z jakimi czynnikami ryzyka powinieneś „zrobić porządek” i w jaki sposób się za to zabrać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czynnikach ryzyka udaru zajrzyj do Biblioteki wiedzy lub przyjdź na spotkanie w ramach Programu edukacyjnego.