Leczmy nadciśnienie tętnicze, aby uchronić się przed demencją

10/08/2021

Czym jest otępienie?

Otępienie inaczej nazywane demencją jest to zespół objawów zaburzeń funkcji poznawczych i zachowania, który powoduje, że osoba dotknięta chorobą nie radzi sobie z wykonywaniem czynności dnia codziennego. Prawdopodobieństwo zachorowania na otępienie rośnie z wiekiem. Dzięki rozwojowi medycyny, ciągłej poprawie warunków ekonomicznych i rosnącej świadomości zdrowotnej wydłuża się długość życia, jednocześnie jest to przyczyna stałego wzrostu liczby osób chorujących na otępienie.

Jakie są objawy otępienia?

Osoba z otępieniem:

  • ma upośledzoną zdolność do nabywania i zapamiętywania nowych informacji, często powtarza te same pytania lub wypowiedzi, gubi rzeczy osobiste takie jak portfel, klucze, zapomina o ważnych wydarzeniach lub umówionych spotkaniach,
  • nie potrafi wyciągać wniosków lub wykonywać złożonych zadań, tarci umiejętność zarządzania  finansami, podejmowania decyzji i planowania złożonych czynności,
  • nie potrafi rozpoznać twarzy lub pospolitych przedmiotów, staje się niezdolny do posługiwania prostymi narzędziami użytku domowego, nie umie przyporządkować części garderoby do części ciała,
  • ma problemy z pisaniem, czytaniem, mówieniem, nie potrafi przypomnieć sobie pospolitych słów, popełnia błędy w mowie, literowaniu i pisaniu,
  • zmienia się jego osobowość, zachowanie, sposób bycia, nastrój często fluktuuje. Taka osoba może być pobudzona lub przeciwnie, apatyczna lub wycofana z kontaktów społecznych.

Objawy otępienia są uciążliwe nie tylko dla samego pacjenta, ale również dla członków rodziny. W miarę postępu choroby, chory staje się niezdolny do samodzielnego funkcjonowania, staje się zależny od otoczenia i wymaga opieki innych osób we wszystkich czynnościach dnia codziennego.

Jakie są czynniki ryzyka otępienia?

Czynniki ryzyka otępienia dzielimy na modyfikowalne i niemodyfikowalne. Niemodyfikowalne czynniki ryzyka to: wiek, płeć, czynniki genetyczne (o czym świadczy występowanie choroby u osób blisko spokrewnionych).

Modyfikowalne czynniki ryzyka to: nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, cukrzyca, hipercholesterolemia, palenie tytoniu, niezdrowa dieta, niedobory witamin, brak aktywności fizycznej, przewlekłe nadużywanie alkoholu, obturacyjny bezdech senny, brak higieny stomatologicznej, depresja i lek, brak kontaktów społecznych, niskie wykształcenie, niedosłuch.

Możemy zapobiegać otępieniu poprzez wpływ na modyfikowalne czynniki ryzyka. Musimy sobie uświadomić, że teraźniejszy styl życia warunkuje to jak będzie ono wyglądać w przyszłości.

Jaki wpływ na nasz mózg ma nadciśnienie tętnicze?

Jednym z najważniejszych czynników ryzyka otępienia jest nadciśnienie tętnicze, czyli wartość ciśnienia przekraczająca, bądź równa 140/90 mmHg. Badania dowiodły, że wysokie ciśnienie krwi występujące w średnim wieku może doprowadzić do osłabienia funkcji poznawczych zarówno w wieku średnim (40-64 lata) jak i późniejszym (65-84 lata). Dzieje się tak, ponieważ nadciśnienie tętnicze powoduje turbulentny przepływ krwi, który uszkadza ściany naczyń krwionośnych. W miejscu uszkodzenia tworzą się blaszki miażdżycowe, które mogą zwężać, a nawet całkiem zamykać światło naczynia. Prowadzi to do zmniejszenia przepływu krwi do komórek mózgowych i w konsekwencji dochodzi do ich przewlekłego niedokrwienia i w końcu do obumarcia. Dowodem na to, są patologiczne zmiany związane z rozwojem otępienia, które można zaobserwować w badaniach rezonansu magnetycznego mózgu u osób z nieleczonym lub niewłaściwie leczonym nadciśnieniem tętniczym.

Mamy wpływ na to jak będzie wyglądać nasze życie w przyszłości.

Pamiętajmy, że nadciśnienie tętnicze uszkadza funkcjonowanie mózgu. Dlatego jeżeli chcemy cieszyć się dobrą pamięcią w przyszłości, należy między innymi regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze. Jeżeli wartość ciśnienia przekracza 140/90 mmHg, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie dbać o właściwe leczenie. Istnieje wiele skutecznych  leków przeciwnadciśnieniowych, których regularne przyjmowanie pozawala utrzymać prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego. Ponadto należy wspomóc leczenie farmakologiczne poprzez uprawianie aktywności fizycznej, zaprzestanie palenia tytoniu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała BMI (18,5-24,9), oraz ograniczenie spożycia  soli (norma to 5 g na dobę).

Pomyśl o mózgu!! Wcześnie wykryte i leczone nadciśnienie tętnicze zmniejszy ryzyko otępienia jak będziesz stary.

 

dr n. med. Marta Swarowska-Skuza
Specjalista neurolog

Udostępnij na:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone

Pozostałe artykuły

Otyli żyją krócej

11/08/2022

0 komentarzy

Miażdżyca tętnic prowadzi do udaru mózgu

10/08/2021

0 komentarzy

Jak leczyć ryzyko

29/12/2019

0 komentarzy