Czy wysoki cholesterol może powodować udar

30/08/2018

Cholesterol jest to substancja chemiczna, która jest obecna we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Jest on konieczny dla utrzymania zdrowia, ale zbyt duża jego ilość w organizmie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i jej powikłań takich jak udar mózgu lub zawał serca.

Cholesterol obecny we krwi jest związany ze specjalnymi białkami i występuje w dwóch formach, tzw. „dobrego” i „złego” cholesterolu.

Cząsteczki dobrego cholesterolu (HDL) chronią naczynia przed miażdżycą, transportując nadmiar cholesterolu do wątroby, przez którą jest on wydalany. Osoby z niskim stężeniem cholesterolu HDL są obciążone większym ryzykiem rozwoju chorób związanych z miażdżycą.

Cząsteczki złego cholesterol (LDL) transportują cholesterol do ściany tętnicy, prowadząc do miażdżycy i zwężania światła naczyń krwionośnych. Osoby z dużym stężeniem cholesterolu LDL mają wysokie ryzyko udaru mózgu lub zawału serca.

Do oceny ilości cholesterolu służy badanie określane jako profil lipidowy, panel lipidowy lub lipidogram.

Podwyższone stężenie cholesterolu jest zwykle wypadkową działania wielu czynników, przede wszystkim: niewłaściwej diety, małej aktywności fizycznej oraz palenia papierosów. W związku z tym stosowanie diety, szczególnie bogatej w warzywa, redukcja masy ciała i aktywność fizyczna są podstawowymi sposobami na obniżenie poziomu cholesterolu złego i zwiększenie stężenia dobrego cholesterolu.

 

PAMIĘTAJ! Stosowanie odpowiedniej diety i osiągnięcie prawidłowej masy ciała może wystarczyć do uzyskania prawidłowego poziomu cholesterolu. Leczenie farmakologiczne w takiej sytuacji nie jest konieczne.

Udostępnij na:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone

Pozostałe artykuły

Otyli żyją krócej

11/08/2022

0 komentarzy

Miażdżyca tętnic prowadzi do udaru mózgu

10/08/2021

0 komentarzy

Leczmy nadciśnienie tętnicze, aby uchronić się przed demencją

10/08/2021

0 komentarzy