Ruszaj się dla mózgu

30/08/2018

Badania naukowe dowodzą, że u osób, które regularnie ćwiczą kilka razy w tygodniu, istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu. Do aktywności ruchowej możemy jednak tylko taką aktywność, która przyśpiesza oddech i zwiększa akcję serca przez minimum 30 minut. Rekomendowana jest następująca aktywność ruchowa u dorosłych osób:

  • Wysiłek umiarkowany – tygodniowo 150 minut wysiłku o umiarkowanej intensywności, takiego jak przyśpieszony chód, aqua aerobic, jazda na rowerze oraz dwa lub więcej dni aktywności ruchowej rozciągającej mięśnie;
  • Wysiłek kardio – tygodniowo 75 minut aktywnego wysiłku fizycznego takiego jak bieganie, pływanie oraz dwa lub więcej dni aktywności rozciągającej mięśnie;
  • Wysiłek mieszany łączący elementy umiarkowanej aktywności ruchowej z wysiłkiem kardio, połączony z dwoma lub więcej dniami wysiłku rozciągającego mięśnie.

Łącz wysiłek fizyczny z zabawą. Aktywność ruchowa to idealny sposób na zacieśnianie więzi rodzinnych lub koleżeńskich czy sąsiedzkich. Nie musisz spotykać się ze znajomymi na kawie i ciastku. Zorganizujcie wspólne wyjście na rowery, trekking czy nordic walking. Możesz również łączyć aktywność ruchową ze swoją pasją np. tańcem. Taniec jest fantastycznym sposobem na koordynację i uaktywnienie całego ciała.

Spróbuj ćwiczyć o różnych porach dnia, tak aby znaleźć swoją ulubioną porę i tryb działania. Jeżeli nie jesteś w stanie ćwiczyć przez 30 minut ciągiem, podziel ćwiczenie na krótkie, np. 10 minutowe segmenty przeplatane kilkuminutowym odpoczynkiem. Niedługo sama/sam zobaczysz, że przerwy staną się zbędne i Twoje ciało przystosuje się do zwiększonego wysiłku.

PAMIĘTAJ! Aktywność ruchowa powinna być przede wszystkim przyjemna. Nie forsuj swojego ciała, powoli popychaj je tylko do zwiększonego wysiłku. Ćwicz cierpliwie i z umiarem, pamiętając również o odpoczynku i regeneracji, a zobaczysz, że Twoje ciało będzie Ci wdzięczne i odpłaci się dobrym samopoczuciem i wspaniałym nastrojem.

Udostępnij na:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone

Pozostałe artykuły

Otyli żyją krócej

11/08/2022

0 komentarzy

Miażdżyca tętnic prowadzi do udaru mózgu

10/08/2021

0 komentarzy

Leczmy nadciśnienie tętnicze, aby uchronić się przed demencją

10/08/2021

0 komentarzy