O Projekcie

  

Celem głównym projektu pn. „Pomyśl o mózgu – projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych” jest prowadzenie działań pilotażowych zmierzających do wdrożenia „Ogólnopolskiego programu profilaktyki chorób naczyń mózgowych”, zakładającego profilaktykę i wczesne rozpoznanie objawów chorób naczyń mózgowych, w szczególności udarów mózgu i przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA i udaru mózgu), u osób w wieku aktywności zawodowej (40-65 lat). Efektem powinno być zwiększenie dostępu do lekarza specjalisty i do badań diagnostycznych oraz zwiększenie świadomości na temat chorób naczyń mózgowych.
W ramach projektu zaplanowano realizację następujących zadań:

  1. Utworzenie i prowadzenie platformy współpracy z lekarzami POZ
  2. Działania edukacyjne realizowane w ramach profilaktyki pierwotnej (komponent edukacyjny)
  3. Świadczenia zdrowotne udzielane w ramach wdrażania „Ogólnopolskiego programu profilaktyki chorób naczyń mózgowych” (komponent medyczny)
  4. Badania naukowe dotyczące skuteczności działań profilaktycznych (komponent badawczy)

W ramach tego projektu Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II (KSS) współpracuje z 66 placówkami POZ z trzech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. Program będzie realizowany w okresie 4 lat (2017 – 2020). Aktualnie trwa kolejny nabór placówek POZ, które są zainteresowane podjęciem współpracy przy tym projekcie. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Aktualną listę placówek POZ, które współpracują z KSS można zobaczyć na stronie Placówki POZ.


Platforma współpracy

Dzięki projektowi została utworzona platforma współpracy łącząca placówki POZ oraz KSS. Platforma współpracy obejmuje:

  • działanie zespołu konsultantów medycznych w ramach KSS, którzy stanowią wsparcie w podejmowaniu decyzji diagnostycznych lekarzy POZ w zakresie profilaktyki udaru.
  • opracowanie i wdrożenie efektywnego przekazywania informacji medycznej dotyczącej profilaktyki udaru mózgu między placówkami POZ, a KSS,
  • funkcjonowanie tzw. szybkiej ścieżki diagnostycznej dla pacjentów obciążonych największym ryzykiem udaru mózgu,
  • prowadzenie badań profilaktycznych w ramach POZ na poziomie podstawowym z możliwością rozszerzenia diagnostyki w KSS po stwierdzeniu istotnych czynników ryzyka u wyselekcjonowanych osób,
  • szkolenia dla personelu POZ w zakresie profilaktyki chorób naczyń mózgowych,
  • przygotowanie materiałów edukacyjnych dla pacjentów.


Szkolenia

Placówki POZ, które uczestniczą w realizacji projektu mają możliwość skorzystania ze szkoleń dotyczących profilaktyki chorób naczyń mózgowych. Szkolenia dla personelu medycznego POZ prowadzone są przez specjalistów Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II we współpracy z przedstawicielami Związku Pracodawców Opieki Zdrowotnej Województwa Świętokrzyskiego (Partner).

Do tej pory odbyły się trzy szkolenia dla pracowników POZ (5 i 6 października 2018 r., 1-2 lutego 2019r. i 17 maja 2019r.) W sumie w szkoleniach wzięło udział niemal 180 osób. Materiały szkoleniowe w formie nagrań video są dostępne dla pracowników POZ przez stronę internetową (więcej szczegółów dostępnych jest u koordynatorów administracyjnych).


Badania profilaktyczne

Jednym z zadań projektu „Pomyśl o mózgu” jest prowadzenie badań profilaktycznych. Zasady prowadzenia badań zostały zapisane w „Ogólnopolskim programie profilaktyki chorób naczyń mózgowych”, który został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Program ten zakłada wykonywanie badań przesiewowych przez lekarzy i pielęgniarki POZ w celu sprawdzenia czynników ryzyka udaru mózgu u osób w wieku 40-65 lat. Badania profilaktyczne zostały podzielone na pakiet podstawowy obejmujący badania ankietowe oraz podstawowe badanie fizykalne oraz pakiet rozszerzony składający się z badań dodatkowych wykonywanych u wybranych pacjentów z grupy ryzyka.
Zaplanowano przeprowadzenie badań u 6600 osób.


Ankiety

Placówki współpracujące z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym mogą skorzystać z elektronicznego systemu zbierania danych (CRF), który dostępny jest pod adresem: https://pomyslomozgu.szpitaljp2.krakow.pl/ankiety/
Dostęp do ankiet mają wyłącznie osoby upoważnione (po podpisaniu umowy współpracy z KSS).


Zadania POZ

Najważniejszymi zadaniami POZ w ramach projektu są:

  • udział w szkoleniach organizowanych przez KSS,
  • edukacja pacjentów w zakresie czynników ryzyka udaru mózgu,
  • prowadzenie badań profilaktycznych,
  • kierowanie do kompleksowej diagnostyki prowadzonej przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie pacjentów z nieprawidłowymi wynikami badań dodatkowych oraz tych, którzy w przeszłości przebyli TIA.

Placówki POZ otrzymają wynagrodzenie za przeprowadzone aktywności profilaktyczne zgodnie z założeniami Ministerstwa Zdrowia określonymi w „Ogólnopolskim programem profilaktyki chorób naczyń mózgowych”.


Zadania KSS

Zadania personelu Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego w relacji do placówek POZ to:

  • przeprowadzenia szkolenia pracowników POZ dotyczącego profilaktyki chorób naczyń mózgowych,
  • zapewnienie lekarza, pełniącego rolę konsultanta medycznego odpowiedzialnego za nadzór nad realizacja programu w POZ oraz za wsparcie merytoryczne,
  • opracowanie i dostarczenie materiałów edukacyjnych dla personelu POZ oraz pacjentów POZ,
  • udostępnienia platformy eCRF służącej do zbierania danych o pacjentach poddawanych ocenie w ramach badań profilaktycznych.


Finansowanie

Źródło finansowania: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

Tytuł projektu: „Pomyśl o mózgu – projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych”

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
V oś priorytetowa „Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.1 Programy profilaktyczne

Kwota projektu ogółem: 2 402 256,85 PLN
Kwota dofinansowania: 2 402 256,85 PLN

Kwota dla Szpitala: 2 292 431,85 PLN
Wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: listopad 2017 – grudzień 2020

Harmonogram wsparcia znajduje się tutaj.

Polityka prywatności.


Lider i partnerzy

Lider projektu

 

Partnerzy projektu

 


Fundacja NeuroPozytywni

 

 


Zespół

Kierownik projektu:
Dr Michał Michalski

Zastępca Kierownika projektu:
Dr n. med. Krzysztof Banaszkiewicz

Koordynatorzy medyczni:
Dr Michał Błaż
Dr Ewa Majcherczyk
Dr Krystian Majkowski
Dr n. med. Anna Wasielewska
Dr Agnieszka Żygadło